Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Komornikach

Adres:

Komorniki

W miejscowości Komorniki możemy podziwiać ciekawy obiekt jakim jest kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Jest to budynek wybudowany w stylu neogotyckim. Do jego budowy wykorzystano głównie czerwoną cegłę, która gwarantuje wytrzymałość i dzięki temu kościół ten do dziś znajduje się w bardzo dobrym stanie. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z roku 1888. Nie jest więc to bardzo stary kościół. Nie jest to jednak pierwszy jaki w tym miejscu się znajdował. W przeszłości były tu co najmniej dwa inne kościoły, o których istnieniu wiemy. Według różnych informacji możemy dowiedzieć się, że pierwszym kościołem był obiekt drewniany, pochodzący prawdopodobnie z okolic XIII wieku. Jak większość kościołów z tych czasów i o konstrukcji drewnianej, uległ on zniszczeniu przez pożar. Następnie wybudowano tu kościół murowany. Miało to miejsce w wieku XV. Kościół przez lata niszczał i był naprawdę w bardzo złym stanie, a z powodu powiększenia się ilości mieszkańców miejscowości, co wiązało się z większą ilością parafian, zdecydowano się na to, aby kościół znajdujący się w złym stanie rozebrać. Na jego miejscu postawiono nowy, który my dziś możemy odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Wewnątrz kościoła znajdują się neogotyckie ołtarze wykonane z drewna. Znajdziemy tu także wiele ciekawych figur, które przedstawiają świętych. Z ciekawostek warto również wspomnieć o ciekawym pomniku, który znajduje się przed kościołem. Pomnik ten powstał w celu upamiętnienia tych mieszkańców miejscowości, którzy zginęli podczas toczących się wojen światowych. Na tutejszym pomniku umieszczono listę nazwisk osób, które w tym czasie zginęły. Jeśli znajdziemy się w Komornikach, to jak najbardziej warto zwiedzić tutejszy kościół, a także zatrzymać się na chwilę przy wspomnianej tablicy upamiętniającej osoby, które oddały życie podczas walk za ojczyznę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1363