Trasy rowerowe Pradziad

Adres:

Strzeleczki

Trasy rowerowe Pradziad są przeznaczone dla zaawansowanych rowerzystów. Amatorzy mogą mieć problem z pokonaniem niektórych odcinków.

Długość trasy to około 46 kilometrów i pokonać można ja w 6 godzin. Trasa zlokalizowana jest na Pogórzu Sudeckim, przez główny grzbiet Wysokiego Jesionika. Celem podróży jest szczy Pradziad o wysokości 1491 m n. p.m.. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Kralova Studanka. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, z czystym i leczniczym powietrzem. Spotkamy tutaj sanatorium, a także pijalnie tutejszych wód. Specyficzne wody żelaznej kwaskowatej wody mineralnej pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Można także zobaczyć ciekawe zabytki m. in.: kościół wybudowany w stylu empirowym w 1829 roku. Z tej miejscowości można łatwą drogą udać się na wodospady w Białej Opawie. Dalej trasą podążamy przez rezerwat przyrody Praded. Zobaczymy tutaj Wysoki Wodospad, najwyższy w Wysokim Jesioniku. Warto zwrócić uwagę na koryto pod wodospadem. Ze ścieżki mamy piękne widoki na pobliskie wzgórza skalne, łąki. Docieramy do dużego torfowiska, gdzie przejście jest możliwe jedynie po zaznaczonym chodniku. Docieramy do celu trasy, czyli szczytu Pradziad w masywie Wysokiego Jesionka. Zobaczymy tutaj piękną panoramę na okolicę. Znajduje się tam także restauracja, w której można smacznie zjeść, a także nadajnik telewizyjny oraz stację meteorologiczną. Trzeba jednak pamiętać o wprowadzonym tutaj zakazie wjeżdżania jakichkolwiek pojazdów. Ze szczytu wracamy okrężną drogą, na której drodze napotkamy górską osadę. Uważa się, że jest to jedno z najczystszych obszarów w Czechach. Zobaczymy tutaj ciekawą kapliczkę św. Hedviky.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 956