Cerkiew w Bonarówce

Adres:

Bonarówka

Podkarpacie to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce.

Nie dziwi to wcale jeśli brać pod uwagę to, że oprócz malowniczych i bardzo niezwykłych krajobrazów, region ten słynie z bardzo ciekawych zabytków i interesującego folkloru. Jeden z najciekawszych elementów tego typu to wieś Bonarówka położona w powiecie strzyżowskim, w gminie Strzyżów. W latach 1975-1998 ta niewielka aczkolwiek bardzo urokliwa wioska należała do województwa rzeszowskiego, ale założono ją znacznie wcześniej bo aż w 1439. Niewątpliwą gwiazdą całej miejscowości jest piękna i bardzo stara cerkiew erygowana mniej więcej w roku 1460. Z kolei cała parafia unicka powstała nieco później bo w 1630 roku. Zabytek ten obecnie występuje pod postacią drewnianej cerkwi grekokatolickiej pw. Opieki Matki Boskiej i pochodzi ostatecznie z I poł. XVII wieku. Obecnie w budynku znajduje się kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Żyznowie. Na samym początku istnienia cerkiew była trójdzielna, a także trójkopułowa. Budynek gruntownie jednak przekształcono w 1841 r. Nieco później do nawy dostawiono wieżę, która kryła babiniec. Nie ulega wątpliwości, ze jest to jeden z piękniejszych i najbardziej fascynujących budynków sakralnych, które znajdują się na Podkarpaciu, i w całej Polsce. Każdego roku to tej niepozornej wioski przybywają ogromne tłumy turystów zwabionych nie tylko okolicznymi, bardzo malowniczymi krajobrazami, ale również ogromna urodą cerkwi i jej wyjątkową historią, którą mogłaby obdzielić mnóstwo innych budynków znajdujących się w okolicy. Podkarpacie to wspaniały region, który warto odwiedzić choć raz w życiu, a Bonarówka be wątpienia dostarczy mnóstwo wrażeń i ciekawych doświadczeń, bo choć z pozoru bardzo spokojna i może nieciekawa, kryje wspaniałe zabytki historii oraz naszej kultury.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1590