Czarny szlak turystyczny do Żarnowej

Adres:

Strzyżów

Czarny szlak zaczyna się w miejscowości Babice, w której można zwiedzić piękny zespół dworski z drugiej połowy XIX wieku, który został zbudowany za życia hrabiego Dębickiego.

Zachował się stary dwór konstrukcji drewniano - murowanej, dodatkowo zobaczyć można murowaną kuźnię wraz z murowanym spichlerzem. Dodatkową atrakcją są kolumny portyku z oryginalnymi skręceniami. Udając się w kierunku rzeki Wisłok, trasa prowadzi do miejscowości Lubenia. Wieś położona jest przy prawym dopływie rzeki Wisłok, nad strugą Lubienia. Na wzgórzu znajduje się zabytkowy neogotycki kościół pod wezwaniem Świętej Anny, oraz stary cmentarz parafialny. Idąc dalej w stronę miejscowości Połomia, trasa zachwyca piękną zielenią, oraz bogactwem natury. Po dotarciu na miejsce widać rzekę Gwoźniczankę, która swoje ujście ma w rzece Wisłok. Sama Połomnia znajduje się w dolinie na Podgórzu, między wgórzami. Punktem koniecznym do odwiedzenia jest muzeum „Gajówka”, w którym można zobaczyć eksponaty zbierane przez mieszkańców wsi. Dodatkowo należy zobaczyć budynek szkolny, który został wybudowany w roku 1920 z cegły pochodzącej ze starego dworu. Podążając czarnym szlakiem trasa prowadzi do wsi Żarnowa, przez którą przebiega droga nr 988. Została ona odznaczona Krzyżem Walecznych. Co roku, na cześć ochrony mostów przez oddziały Armii Krajowej przed zniszczeniem przez okupantów niemieckich, odbywa się dwudniowy piknik militarny, podczas którego odbywa się rekonstrukcja walk. Na szczególną uwagę zasługuje murowany kościół pod wezwaniem świętego Maksymiliana Kolbe, oraz zespół szkół. Dodatkowo znajduje się tutaj wiele zabytkowych kapliczek, wśród których najbardziej charakterystyczny jest obelisk na kopcu ziemnym w północnej części Żarnowa. Następnym etapem wycieczki jest piękna dolina Stobnicy w której znajduje się wieś Godowa. Po stromym wejściu na Pasmo Brzeżanki, czarny szlak łączy się ze szlakiem zielonym, który prowadzi ze Strzyżanki do Krosna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1264