Tunel schronowy w Strzyżowie

Adres:

Tunelowa, 38-100 Strzyżów

Telefon:

889 839 031

Podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Żarnowską Górą w Strzyżowie w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie, zbudowany w czasie II wojny światowej.

Schron w Strzyżowie, mający postać podziemnego tunelu o długości ok. 438 metrów, zabezpieczonego potężnymi żelaznymi drzwiami, został zbudowany na przełomie 1940–1941 roku przez Organizację Todt; oprócz tunelu w okolicy wzniesiono także budowle towarzyszące, jak schrony zaplecza i dodatkowy tunel instalacyjny. Pod koniec sierpnia 1941 roku, przed spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, zatrzymał się w nim pociąg sztabowy Hitlera "Amerika".

Po II wojnie światowej tunel był wykorzystywany do celów gospodarczych, m.in. jako garaż i magazyn. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1593