Zespół pałacowy z końca XIX w. w Strzyżowie

Adres:

Strzyżów

Podkarpackie to jedno z najchętniej odwiedzanych województw. Można tam znaleźć przepięknie zachowane ścieżki, malownicze widoki i cudownie spokojne zakątki, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej atrakcyjnych gmin w całym województwie jest gmina Strzyżów, gdzie oprócz fantastycznych ścieżek rekreacyjnych znajdują się również liczne i bardzo dobrze zachowane zabytki z zamierzchłych czasów. Jedną z takich budowli jest bez wątpienia bardzo piękny i chętnie fotografowany zarówno przez miejscowych, jak i przez przyjezdnych fotografów - Zespół pałacowy z końca XIX wiek. Obecnie jest to siedziba prężnie działającego na lokalnym podwórku Domu Dziecka im. Janusza Korczaka. Budynek pałacowy wzniesiono mniej więcej pod koniec wieku XIX w.. Zastąpił on wówczas wcześniejszy obiekt, z którego nie zachowało się praktycznie nic z wyjątkiem bardzo obszernych i wilgotnych piwnic oraz fundamentów. Pałac wybudowano na rzucie prostokąta, piętrowy. Posiada on bardzo praktyczne i mieszkalne poddasze. Budynek jest murowany oraz pięknie otynkowany, a w kolejnych latach swojego istnienia przechodził z rąk do rąk lokalnych możnowładców i stawał się własnością najpierw Wołkowickich, a potem rodu Konopków. W roku 1974 cały budynek pałacowy przeszedł bardzo gruntowny i kosztowny remont, w czasie którego bardzo sprawnie przystosowano ten niezwykły i drogocenny obiekt do pełnienia zupełnie nowej funkcji, ale jakże praktycznej i zacnej funkcji. Otóż, to właśnie wówczas, po skończonym remoncie ulokowano w pałacu istnieją tam po dzień dzisiejszy i prężnie działający Dom Dziecka. Pałac jest otoczony przez niezwykle malowniczy park krajobrazowy, który tarasowo opada ku południowemu krańcowi terenu, otoczony alejami, krystalicznie czystymi stawami oraz wspaniałymi i bardzo starymi drzewami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1401