Renesansowy zamek

Adres:

Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka

Historia renesansowego zamku w Suchej Beskidzkiej sięga XVI wieku. Wtedy to  złotnik z Florencji -Gaspar Castiglione zakupił od Stanisława Słupskiego Suchą i u podnóża góry Jasień rozpoczął budowę dworu obronnego, który stał się zaczątkiem dzisiejszej budowli. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, w 1905 roku uległ pożarowi a późniejszą odbudowę i renowację nadzorował wybitny krakowski architekt – Tadeusz Stryjeński. Podczas I wojny światowej w przyziemiu zamku mieścił się szpital wojskowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas okupacji zamek stał się siedzibą garnizonu niemieckiego, później wojsk radzieckich. Jego wnętrza zostały  zniszczone, natomiast wyposażenie i bezcenne zbiory biblioteczno-muzealne uległy rozgrabieniu. W roku 1996 Gmina Sucha Beskidzka przejęła budynek od Skarbu Państwa i do tej chwili dokłada wszelkich starań, aby odzyskał on swoją świetność. Obecnie zamek pełni rolę centrum kulturalnego miasta i regionu. W jego wnętrzach funkcjonują: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Miejski Ośrodek Kultury wraz z Galerią Sztuki – Zamek, Punkt Informacji Turystycznej, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz restauracja i hotel „Kasper Suski”. W zachodniej części parku zamkowego w tzw. „Domku Ogrodnika” mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej obrazujący życie mieszkańców regionu: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich. 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1121