Kapliczka na Kozińcu w Jaworkach

Wstęp:

Wolny

Adres:

Jaworki

Kapliczka prawosławna, która powstała w pierwszej połowie XIX wieku, została wzniesiona przez Łemków dla upamiętnienia miejsca pierwotnej lokalizacji cerkwi w Jaworkach.

Ma kształt półkolistego domku. Wymurowano ją z kamienia, otynkowano i pomalowano na biało. Ma dwuspadowy dach pokryty gontem. Do środka kapliczki wchodzi się przez drzwi w kształcie drewnianej furtki. Nad drzwiami znajduje się wnęka, w której była kiedyś figura świętego Józefa z dzieciątkiem. W środku nad małym ołtarzykiem wiszą obrazy Matki Bożej i Jezusa Chrystusa Miłosiernego. Nad nimi zaś widnieje mały obrazek Bożej Rodziny ( Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus).

Na ołtarzyku wśród kwiatów widać obraz Jezusa Chrystusa oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na ścianie bocznej widać obraz Św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem, a po przeciwnej stronie wisi obraz Anioła Stróża, który opiekuje się dziećmi.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Anna Klag kl. V

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1854