Kapliczka na osiedlu Zaskalskie

Wstęp:

Wolny

Adres:

Jaworki

W pobliżu skrzyżowania ulic Biała Woda i Zaskalskie stoi kapliczka łemkowska w stylu małego, białego domku.

Nie wiadomo, kiedy powstała i przez kogo została ufundowana. Zbudowana jest w kształcie prostokąta. Została otynkowana i pokryta dwuspadowym dachem gontowym. Nad drewnianymi drzwiami z szybą, w małej prostokątnej wnęce znajduje się obraz przedstawiający Świętego Antoniego Padewskiego, który trzyma dzieciątko na rękach. Uważano go za patrona zagubionych, samotnych, strapionych i biednych. 

Wewnątrz kapliczki, na przyściennym ołtarzyku, umieszczony jest obraz ludowy z wizerunkiem Pantokratora czyli wszechwładcy z XIX wieku oraz oleodruk Serca Jezusa. Widzimy również mniejsze obrazki, które przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa. Na ścianach bocznych kapliczki znajdują się także obrazy o tematyce biblijnej.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Emilia Dulak kl. V

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1486