Kapliczka przy Muzeum Pienińskim w Szlachtowej

Wstęp:

Wolny

Adres:

Szlachtowa

Przy drodze głównej ze Szczawnicy do Jaworek wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku kapliczkę w kształcie domku z fundacji Wasyla Beryta.

Kapliczka została postawiona z kamienia, otynkowana i pomalowana na biało, jak wszystkie kapliczki łemkowskie w okolicy. Początkowo miała dwuspadowy dach pokryty gontem. Na frontowej ścianie dachu był krzyż drewniany. Obecnie pokryta jest dachem z falowanej blachy, nad którym widnieje krzyż.

Wchodzi się do kapliczki od strony ulicy przez drzwi częściowo ażurowe. Wewnątrz można zobaczyć niewielki ołtarzyk, na którym jest współczesny obraz Chrystusa Miłosiernego, a na tylnej ścianie widać płaskorzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Na ścianie obok ołtarza wisi obraz Bożej Rodziny, a po drugiej stronie mieszkańcy Szlachtowej dołożyli również wizerunek Papieża – Jana Pawła II. 

Według informacji od p. Michała Szlachtowskiego (potomka Szlachtowskich ze Szlachtowej) kapliczkę wystawił pradziadek p. Michała około 1920 roku w intencji swego syna Dymitra. Dymitr miał podobno prowadzić bardzo naganny tryb życia. Informacje uzyskałem od p. Barbary Węglarz – Kierownika Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya w Szlachtowej. 

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Wojciech Salamon kl. V

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1889