Kapliczka przy ulicy Sielskiej w Szlachtowej

Wstęp:

Wolny

Adres:

Szlachtowa

Kapliczka została zbudowana w 1908 roku, a jej fundatorem był pan Teodor Zięba. Wzniósł ją w intencji, aby Bóg pobłogosławił jego bezdzietne małżeństwo.

Znajduje się ona w górnej części wsi Szlachtowa. Została zbudowana z kamienia. Jest otynkowana i pomalowana na biało. Ma dwuspadowy dach, który pokryto obecnie blachą. Wchodzimy do niej po schodach. Jednym ze schodów było kiedyś koło młyńskie. Po odnowieniu wejścia znalazło się z boku schodów. Nad drzwiami kapliczki jest data jej powstania. W środku widzimy rzeźbę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia oraz Matki Boskiej Lewockiej z 1873r. Nad ołtarzem i na bocznych ścianach widzimy oleodruki z XIX wieku: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Matki Boskiej Bolesnej, Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego. Kapliczki, choć wymagają konserwacji, są bardzo ważne dla mieszkańców wsi, ponieważ przypominają o minionych pokoleniach Łemków i są miejscem kultu religijnego dla współczesnych Polaków. 

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Wiktor Regiec kl. VI, Karol Sopata kl. VI

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1104