Przehyba

Adres:

Jaworki

Szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Nazwa Przehyba została nada przez Rusinów zamieszkujących Ruś Szlachtowską i wywodzi się od słowa przełęcz. Początkowo nazwa dotyczyła jedynie hali, potem została przeniesiona na szczyt.
Szczyt ten jest łatwo dostępny ze względu na prowadzącą do niego asfaltową drogę z Gabonia. Przehyba to miejsce w którym krzyżują się szlaki turystyczne prowadzące do: Piwnicznej-Zdroju, Jazowska, Rytra, Starego Sącza, Krościenka oraz Szczawnicy. Na zachodnim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne PTTK na Przehybie. Powstało ono w 1936 roku, choć plany powstania obiektu datuje się na rok 1908. Prace nad budową obiektu zostały jednak wstrzymane ze względu na brak środków finansowych. W listopadzie 1944 roku schronisko zostało ostrzelane z działka przeciwlotniczego, a w grudniu oddział Wehrmachtu spalił resztki zabudowań. Schronisko zostało w późniejszym czasie odbudowane, a od 1998 roku pełni swoją funkcję. 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1650