Podczas trzech dni obchodów ( 17-19 lipca) odbywać się będą spotkania kulturalne, koncerty, występy folklorystyczne, m.in. węgierskiej grupy cytrzystów, degustacja win, wystawa plastyczna artystów z Budapesztu, prezentowana w Dworku Gościnnym w Parku Górnym. Szczególny charakter będzie miała Msza Święta, sprawowana przez duchownych polskich i węgierskich 17 lipca br. w Kościele Parafialnym w Szczawnicy, w obecności relikwii św. Kingi ze starosądeckiego klasztoru ss. Klarysek i repliki Korony św. Stefana, w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Dużym wydarzeniem stanie się także nocny spływ Przełomem Dunajca ze Sromowiec Wyżnych do przystani flisackiej w Pieninach, po którym nastąpi przemarsz promenadą spacerową uczestników, częściowo w strojach z epoki Szalayowskiej, na plac pod kolejką PKL „Palenica”. W role hrabiego Szalaya, jego przyjaciół oraz górali występujących w strojach ludowych wcielą się aktorzy Teatru Amatorskiego działającego przy MOK, złożonego z członków Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n.D. Na scenie pod Palenicą m.in. będzie można wysłuchać koncertu Janusza Radka, polskiego wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych, w dwujęzycznym polskim i węgierskim repertuarze oraz popisów młodzieży II tury Warsztatów Muzycznych w Muzycznej Owczarni!
Program:
Festiwalu wina i smaków węgierskich - Promenada, korona zapory w Niedzicy
Już po raz piąty, w Szczawnicy, odbywać się będą Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Ich organizatorami są Miasto i Gmina Szczawnica, Konsulat Generalny Węgierska, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec. Dla Szczawnicy i jej mieszkańców wydarzenie to ma ogromne znaczenie historyczne oraz kulturalne. W tych dniach integrują się dwa narody, które na przestrzeni dziejów połączyły wspólne losy. Geneza kontaktów Szczawnicy z Węgrami sięga I połowy XIX w., kiedy to właścicielami dóbr szczawnickich została węgierska rodzina Szalayów. Za czasów rządów Józefa Szalaya Szczawnica stała się popularnym letniskiem znanym w kraju i za granicą. Ambicją Józefa Szalaya było uczynienie ze Szczawnicy uzdrowiska dorównującego najbardziej znanym europejskim kurortom. Z jego inicjatywy zbudowano pijalnię wód mineralnych, kaplicę zakładową, pierwsze łazienki, oraz pensjonaty, będące do dziś wzorem polskiego budownictwa uzdrowiskowego. Szalay zabiegał o reklamę uzdrowiska; zaktywizował miejscowych górali, malował pierwsze godła zawieszane na domach, w których znajdowały się kwatery prywatne. Wydał pierwszy przewodnik po Szczawnicy oraz "Album Szczawnickie" z własnymi rysunkami Pienin i zdrojowiska. Organizował spływy przełomem Dunajca. Józef Szalay nadał kierunek i rozmach relacjom polsko – węgierskim.
Kolejna ważna odsłona kontaktów szczawnicko – węgierskich związana jest z ubiegłowiecznym Powstaniem na Węgrzech w 1956r. Podczas jednych z Dni Przyjaźni zostały wręczone Złote Krzyże Zasługi, nadane przez prezydenta Węgier, dwóm mieszkańcom Szczawnicy, którzy pomagali uchodźcom z Powstania Węgierskiego ukrywać się na ziemiach polskich. Wyjątkowo solidarną postawą, polegającą na zorganizowaniu zbiórki pieniężnej na zakup niezbędnych uchodźcom rzeczy oraz czynnej obronie ich przed Służbą Bezpieczeństwa, wykazało się całe społeczeństwo Szczawnicy. Dzięki tej postawie miasto Szczawnica uzyskało rangę bohaterskiego miasta Powstania Węgierskiego 1956 roku.