Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Szczebrzeszynie

Adres:

ul. Sądowa 11, Szczebrzeszyn

Jednym z najciekawszych miast Roztocza jest ponad 5- tysięczny Szczebrzeszyn.

Miasteczko w przeszłości było terenem, na którym mieszały się wpływy różnych religii. Po dawnych mieszkańcach pozostawały domy modlitwy reprezentujące poszczególne wyznania. Jest stara cerkiew, żydowska bożnica i franciszkański kościół. Odwiedzając Szczebrzeszyn, warto odwiedzić Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy. Pierwsza cerkiew istniała już w 1352 roku. Na jej fundamentach powstała kolejna cerkiew, ta którą dzisiaj jeszcze możemy podziwiać. Pieniądze na nią wyłożył kasztelan międzyrzecki Andrzej Górka. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana i odnawiana. Ściany cerkwi murowane są z kamienia wapiennego. Do jego łączenia używano zapory wapiennej. Posiada jedną nawę i dwa wejścia – od strony zachodniej i od południa. Podczas prac archeologicznych w prezbiterium odkryto kryptę a w niej dziewięć trumien ze szczątkami ciał pochowanymi ze szklanymi pucharami. Przeprowadzone badania nie wykluczają, że są ciała dawnych właścicieli Szczebrzeszyna. Warto dodać, że cerkiew ta jest najstarszą prawosławną budowlą w Polsce. Niestety nie zachowały się żadne elementy dawnego wyposażenia. O świetności cerkwi i minionych latach świadczą jedynie malowidła ścienne pochodzące z XVI i XVII wieku. Piękne freski przedstawiają sceny z Apokalipsy i sceny pasyjne. W muzeum w Zamościu znajduje się ikona Matki Bożej I Chrystusa Pantokratora. Ikony te pierwotnie zdobiły ściany świątyni i były obiektem wielkiego kultu w XVIII wieku. Będąc w Szczebrzeszynie koniecznie trzeba zwiedzić ten ciekawy zabytek. Już sama jego historia doskonale przedstawia skomplikowane dzieje całego regionu a zwłaszcza wschodniej Polski. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to budowla o dużym znaczeniu historycznym, pokazującym wielokulturowość i tolerancje ubiegłych pokoleń.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1732