Pomnik chrząszcza na rynku w Szczebrzeszynie

Adres:

Rynek, Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn jest pięknym, zabytkowym miastem położonym w województwie lubelskim, nad rzeką Wieprz.

Oprócz ciekawych zabytków architektury drewniane, zabytkowych budowli sakralnych i wspaniałych walorów przyrodniczych jakie oferują okolice, jest tutaj jeszcze jedna atrakcja. W centralnym miejscu Szczebrzeszyna, tuż przed samym ratuszem na rynku miasta stoi ciekawy pomnik. Każdy z nas pamięta chyba wiersz Jana Brzechwy o chrząszczu, który w szczebrzeszyńskich trzcinach dawał koncerty. Teraz na rynku miasta znalazł się jego pomnik. Odlany z brązu – dwumetrowy owad powstał w pracowni Karola Badyny w Krakowie. Jest to jedno z miejsc, w którym każdy turysta i wycieczkowicz przystaje aby zrobić sobie zdjęcie z najsłynniejszym w Polsce chrząszczem. Nie jest to jedyny pomnik w mieście przedstawiający tę bajkową postać. U podnóża Zamkowej Góry w pobliżu źródełka stoi inny, wykonany kilka lat wcześniej, z lipowego drewna owad. Ten pomnik wykonała młodzież ucząca się w Liceum sztuk Plastycznych w Zamościu. Został wyrzeźbiony w kawałku drewna. Oczywiście małe figurki chrząszcza ze Szczebrzeszyna można kupić w punkcie informacji turystycznej i zabrać ze sobą jako pamiątkę z miasta. Tak jak Pacanów ma swojego Koziołka Matołka, tak mieszkańcy Szczebrzeszyna dumni są ze swojego Chrząszcza. I co ważne - są to jedyne dwa pomniki tego owada na świecie. W mieście znajduje się też restauracja z chrząszczem w nazwie. Każdemu Polakowi, Szczebrzeszyn kojarzy się głównie z Brzechwą i jego wierszem. Mimo wielu innych atrakcji jakie można tutaj znaleźć - Szczebrzeszyn słynie głównie z tego owada. Warto tutaj wybrać się na wycieczkę i zwiedzić ten ciekawy zakątek Roztocza. Wybrać się na spacer po Parku Krajobrazowym, poznać historię miasta, zobaczyć jego zabytki i zrobić sobie zdjęcie z najważniejszym owadem w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1625