Synagoga w Szczebrzeszynie

Adres:

Ul. Sądowa 2, Szczebrzeszyn

Przed II wojną światową Szczebrzeszyn był miastem gdzie obok siebie, zgodnie żyli Polacy, Żydzi i wyznawcy prawosławia. Pierwsi Żydzi pojawili się tutaj już około 1507 roku.

Najczęściej zajmowali się handlem, rzemiosłem, sadownictwem i świadczeniem usług dla miejscowej ludności. Pierwsza synagoga została zbudowana w XVII wieku. Powstała ona w miejscu gdzie spłonęła poprzednia synagoga. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli budynek, zdewastowali go i podpalili. Ponownie odbudowano ją w 1963 roku. Budynek wykonany został na planie prostokąta. Po jego dwóch stronach znajdują się dobudówki, czyli babińce. Po zachodniej stronie synagogi na parterze wydzielono miejsce na salę obrad. Do Sali modlitw prowadzi prosty przedsionek. Doskonale zachował się hebrajski tekst psalmu wykuty w kamieniu. Całe wnętrze kiedyś zdobiły piękne polichromie. Do dzisiaj zachowały się ważne symbole: dzban i misa, menora i owoc granatu. Na jednej ze ścian umieszczona jest tablica, na której w trzech językach, w polskim, hebrajskim i jidysz znajdują się informacje o wcześniejszych losach i przeznaczeniu budynku. Podczas ostatniego remontu synagogę pomalowano na różowy kolor. W pobliżu budynku powstał też parking samochodowy. Obecnie opiekę nad synagogą sprawują pracownicy Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Budynek można zwiedzać w godzinach pracy urzędu. Będąc na rynku miasta, warto wstąpić tutaj i poznać te zawiłe losy tak ważnego dla Żydów budynku. Niedaleko synagogi znajduje się kościół Świętej Katarzyny i Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Te budynki sakralne to niewątpliwie wielkie dziedzictwo narodowe pokazujące jak w roztoczańskich miastach przez długie lata, mieszały się wpływy różnych religii. Szczebrzeszyn doskonale to przedstawia. Przyjazd tutaj może być bardzo ciekawą lekcją historii dla każdego z nas.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1119