Zespół pałacowo-parkowy Klemensów

Adres:

Szczebrzeszyn

Klemensów jest wschodnią częścią Szczebrzeszyna.

Znajduje się tutaj bardzo ciekawy obiekt - zespół parkowo – pałacowy w Klemensowie, który przez lata służył za letnią rezydencję Zamoyskich. Budowę rezydencji ukończono w 1747 roku. Pieczę nad nią sprawował ordynat zamojski Tomasz Antoni i jego żona Teresa. Prawdopodobnie pałac ten powstał specjalnie dla ich syna Klemensa, który był bardzo chorowity i potrzebował spokojnego miejsca. Ciekawostką jest, że projekt budowy przygotował sam właściciel a inżynierowie tylko nanosili drobne poprawki. Natomiast jego żona Teresa sama nadzorowała prace, wybierała materiały i zawierała kontrakty z architektami. Po trzech latach pałac był gotowy. Jego wielkość jest naprawdę imponująca. Wewnątrz było 41 pokoi, z oryginalnymi meblami, sprowadzonymi z Anglii i Francji. Piękne biurka w stylu Ludwika XVI, ciekawe stoliki i oryginalne ozdoby dodawały pałacowi piękna i przepychu. Na ścianach holu powieszone były myśliwskie trofea i portrety wielu ważnych postaci. Budynek otacza 100 hektarowy park, łąki i rzeka. Park ten jest największym na Lubelszczyźnie. Rosną w nim stare, zabytkowe drzewa. Na pewno było to idealne miejsce dla odpoczynku dla rodziny Zamoyskich. Pierwsza przebudowę pałacu rozpoczęto już w 1826 roku. Zgodnie z projektem Henryka Marconiego budynek miał zmienić styl na neorenesansowy. Niestety powstanie listopadowe pokrzyżowało te plany. W czasie II wojny w pałacu działał szpital i ośrodek wypoczynkowy. Pod koniec wojny w pałacu siostry franciszkanki prowadziły zakład dla sierot i klasztor. Jakiś czas później w budynku znalazły schronienie kobiety umysłowo chore. Przez te wszystkie lata pałac ulegał stopniowemu niszczeniu. W końcu został wystawiony na sprzedaż ale nie łatwo jest znaleźć kupca na budynek, który wymaga sporych nakładów pieniężnych i mnóstwa pracy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1386