Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej

Wstęp:

Bezpłatny

Adres:

Jeleniogórska 2,58-580 Szklarska Poręba

Muzeum prowadzone przez oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Jeleniej Górze, znajdujące się w budynku starej siłowni wodnej w Szklarskiej Porębie. Wśród około 600 eksponatów znajdują się urządzenia używane od początku XX wieku przez elektryków i elektroenergetyków. Są wśród nich m.in. liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe oraz napięciowe, transformatory, izolatory energetyczne, prądnice, przyrządy pomiarowe, a także agregat prądotwórczy z 1912 roku. Wśród eksponatów znajdują się również: umundurowanie energetyków, adresarka z 1925 roku oraz książki i czasopisma. Od 1995 roku istnieje możliwość obejrzenia – ze specjalnego balkonu – funkcjonującej elektrowni wodnej, w której pracują dwie turbiny Francisa o mocy 0,057 MW i 0,099 MW. Maszyny zostały wyprodukowane przez firmę Briegleb, Hansen Gotha & Co w roku 1922.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 853