Pałac Myśliwski w Tarnobrzegu

Adres:

ul. H. Sienkiewicza 206, 39-400 Tarnobrzeg

Telefon:

15 822 43 18

W Tarnobrzegu przy ulicy Sienkiewicza znajduje się śliczny pałac zwany Pałacem Myśliwskim.

Niektórzy znają i używają jednak innej nazwy jaką jest Pałac Mokrzyszowski. Nazwa wzięła się od Mokrzyszowa, które niegdyś było wsią, a dzisiaj należy do Tarnobrzegu. Jest jedną z jego dzielnic. Pałac, który możemy podziwiać powstał w okolicach 1893 roku. Był on budowany w stylu neogotyckim. Właścicielami terenu na którym się on znajdował był Niemiec Antoni Teodor Schindler. Z czasem właściciele tego obiektu się zmieniali. Na początku XX wieku właścicielem została rodzina Tarnowskich. To oni właśnie zdecydowali się na wykorzystywanie tego miejsca jako pałac myśliwski. Właśnie dlatego część osób nazywa ten przepiękny budynek Pałacem Myśliwskim. Funkcjonują więc dwie różne nazwy. Na początku XX wieku Tarnowscy przestali być właścicielami tego przepięknego obiektu, a nowym właścicielem stało się Ministerstwo Rolnictwa. W 1929 roku została tu utworzona szkoła rolnicza, którą uroczyście otworzył Ignacy Mościckie. Niestety nie funkcjonowała ona w tym miejscu zbyt długo, bo tylko przez 10 lat. Później wybuchła II Wojna Światowa i trzeba było zapomnieć o normalnym funkcjonowaniu naszego państwa. Dziś pałac nadal funkcjonuje i ma się bardzo dobrze. W obiekcie tym siedzibę ma Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Warto również wspomnieć o tym, że w latach 80-tych ubiegłego wieku Pałac Myśliwski w Tarnobrzegu został po części wyremontowany. Oczywiście dziś nadal możemy podziwiać wiele klasycznych i świetnie zachowanych elementów tego budynku jak między innymi okna, drzwi, czy schody. Budynek świetnie prezentuje się z zewnątrz jak i wewnątrz. Jeśli znajdziemy się kiedyś w Tarnobrzegu to warto tym obiektem się zainteresować. Warto zobaczyć go z bliska, ponieważ jest to naprawdę przepiękny pałac.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1727