Skalne źródełko w Tarnobrzegu

Adres:

Tarnobrzeg

W Tarnobrzegu a dokładnie niedaleko miejsca, w którym możliwa jest promowa przeprawa przez Wisłę, znajduje się ciekawa i dosyć wysoka skarpa, na której zlokalizowana jest dzielnica Przywiśle.

Niektórzy nazywają tę dzielnicę Skalną Górą. U podnóża Skalnej Góry znajdziemy niewielkie źródełko, które jest bohaterem wielu miejscowych opowieści i legend. Wielu mieszkańców pamięta czasy, gdy źródełko było naprawdę czyste i można było z tej wody korzystać bez ograniczeń. Dziś według różnych opinii można stwierdzić, że woda ta nie nadaje się do użytkowania a już na pewno nie nadaje się do tego, aby ją pić. Nieliczni mieszkańcy Powiśla i tak korzystają z tej wody. Powiśle jest jedna z ciekawszych i ładniejszych dzielnic Tarnobrzega. Warto zapuścić się w ten rejon, jeśli będziemy Tarnobrzeg odwiedzać. Tereny Skalnej Góry to świetne miejsce na spacery i piesze wędrówki. Źródełko skalne ładnie komponuje się z tutejszą przyrodą. Nikomu jednak nie zalecamy spożywania wody z tego źródełka. Może się to naprawdę źle skończyć. Według legendy to właśnie dzięki wspaniałej wodzie z tutejszego Skalnego Źródełka, Tarnobrzeg stał się wielkim i bogatym miastem. Woda zasmakowała królowi i stwierdził on, że tutaj musi powstać miasto. Powiedział również, że będą tu ogromne złoża różnego rodzaju skarbów, tak wiele ich będzie ile wody ze źródełka wypłynie. Legenda legendą jednak rzeczywiście Tarnobrzeg posiadał ogromne złoża siarki. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że podczas II Wojny Światowej żołnierze niemieccy magazynowali wodę z tutejszego źródełka. Utworzyli nawet dla niej specjalne zbiorniki wykonane z betonu. Zachowały się one do dnia dzisiejszego. Na temat wielu rejonów w naszym kraju istnieją różne legendy. Czy wierzymy w tutejszą legendę, czy nie, to i tak warto w te miejsce się wybrać.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1845