Szlak architektury drewnianej - Tarnobrzeg

Adres:

Tarnobrzeg

Na szlaku architektury drewnianej znajduje się bardzo wiele ciekawych obiektów.

Szlak ten w samym województwie podkarpackim ma ponad 1200 kilometrów. Nie jest łatwo zwiedzić wszystkie miejsca, które znajdują się na tym szlaku. Warto jednak postarać się zapoznać choć z kilkoma z nich, ponieważ są to przepiękne obiekty, zachowane w większości przypadków w dosyć dobrym stanie. W rejonie Tarnobrzega trasa przebiega przez ponad 230 kilometrów. Jest to tak zwana trasa tarnobrzesko-niżańska. Do miejsc, które warto na trasie odwiedzić na pewno warto zaliczyć Zaklików, a także Stalową Wolę, Zarzecze, Kolbuszową, a także wiele innych miejscowości. W Zaklikowie znajduje się przepiękna kaplica cmentarna, która dawniej pełniła funkcję kościoła. Był to kościół pod wezwaniem św. Anny. Obiekt ten jest naprawdę już wiekowy, ponieważ pochodzi aż z 1580 roku. Niewiele tak wiekowych obiektów na trasie się znajduje. W miejscowości Stalowa Wola znajduje się inny ciekawy kościół. Jest to mianowicie kościół pod wezwaniem św. Floriana. Jest to znacznie młodszy kościół od tego z Zaklikowa, ponieważ ten pochodzi z roku 1802. Z ciekawostek warto wspomnieć o tym, że wcześniej kościół ten znajdował się w innej miejscowości. Na trasie znajduje się Zarzecze, gdzie znajdują się dwa zabytki. Są to kościół pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej, który pochodzi z 1720 roku, a także śliczna niewielka kaplica cmentarna, która również może turystów zachwycić.  W Kolbuszowej odnajdziemy natomiast sporej wielkości Park Etnograficzny, który również warto zwiedzić. Znajdziemy tam bardzo wiele ciekawych obiektów. Miejsc na trasie szlaku architektury drewnianej, które warto zobaczyć jest naprawdę bardzo wiele. Jeśli tylko mamy szansę, to warto to zrobić. Zapewne wszystkich nie uda nam się obejrzeć, jednak warto się postarać.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 636