Dom Mikołajowski w Tarnowie

Adres:

plac Katedralny 6, Tarnów

Jedną z najstarszych kamienic w Tarnowie jest kamienica Mikołajewskiego.

Jest to kamienica zlokalizowana na Starym Rynku Tarnowa jednak przy jednej z jego bocznych uliczek. Została ona wybudowana na starych murach miasta, dlatego też posiada znakomite fundamenty. Dodatkowo jest to kamienica zachowana w bardzo dobrym stanie i warto jest ją odwiedzić zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, a jest taka możliwość. Dom Mikołajewski w Tarnowie w pierwszej kolejności służył duchowieństwu Tarnowa. W dalszym okresie swojego istnienia został oddany do użytku dla szkół i oświaty. W wyniku przewrotów na dzień dzisiejszy znajduje się w nim Muzeum Diecezjalne. Dom Mikołajewski w Tarnowie jest budynkiem piętrowym, który bardzo szybko można zauważyć. Podczas zwiedzania Tarnowa warto jest zobaczyć tą najstarszą kamienicę. Można w jej budowie zauważyć do dnia dzisiejszego zachowane drewniane stropy, które dziś są rzadkością. Dodatkowo w oknach można zauważyć styl gotycki, który jest w dużej mierze zachowany w całym Tarnowie. Dodatkowo na elewacji Domu Mikołajewskiego w Tarnowie można zauważyć charakterystyczne elementy wczesnego renesansu, co daje przykład połączenia dwóch styli w architekturze – gotyku oraz renesansu. Tarnów to miejsce z dużą historią jak i z wieloma dobrze zachowanymi zabytkami, które warto, choć raz w swoim życiu zobaczyć na własne oczy. Są to stare kamienice, które przybliżają do historii tego miejsca jak i do historii Polski. Każda osoba powinna pojechać na parę dni do Tarnowa, aby poznać samo miasto jak i jego historyczną okolicę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1837