Mykwa w Tarnowie

Adres:

Stara Łaźnia, Plac Więźniów KL Auschwitz 1, 33-100 Tarnów

Mykwa w Tarnowie to kiedyś dawna łaźnia żydowska.

Niestety dziś jest obiektem bardzo komercyjnym zdobionym szeregiem wielu reklam. Jednak jak ktoś się przyjrzy to zauważy jej niesamowite uroki. Jest to budynek kwadratowy, piętrowy. Posiada przepiękną fasadę i zdobi Stary Rynek Tarnowa. Można na samym wejściu zauważyć styl gotycki pomieszany z renesansem. Jest to niezwykłe miejsce, które posiada dwa wejścia., Z jednej strony można zauważyć wpływ Zbrodni w Oświęcimiu, przy drugim wejściu natomiast wpływ Zbrodni Stanowskiej. Mykwa w Tarnowie w dawnych czasach była tak samo ważnym miejscem dla Żydów jak i sama Synagoga. Służyła ona do oczyszczenia ciała jak i sprzętów. Jako łaźnia była zapełniana wodą deszczową lub wodociągową. Jednak, aby oczyszczała w religijny sposób zawsze musiało w tej wodzie znaleźć się, choć trochę opadów z nieba. Jest to niezwykłe miejsce tworzące historię Tarnowa jak i historię Żydów z tamtych rejonów. Architektura Mykwy w Tarnowie jest kunsztem kamieniarstwa, które warto zobaczyć na własne oczy. Łaźnia służyła, jako miejsce rytuałów religijnych jednak z czasem stała się miejscem użytku publicznego. Jednak pomimo wielu lat użytkowali ją tylko Żydzi. Chcąc poznać ten piękny pomnik architektoniczny trzeba się udać do Tarnowa na Stary Rynek, gdzie Mykwa wyróżnia się bardzo od innych zabudowań i na długo pozostaje w pamięci każdego zwiedzającego to przepiękne i bogate w zabytki miasto. Jest to punkt zwiedzania warty polecenia dla każdego zarówno architekta jak i historyka czy dla zwykłej osoby, która chce zobaczyć coś wyjątkowego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2636