Pomnik gen. Józefa Bema

Adres:

33-100 Tarnów

Odsłonięty 11 maja 1985 roku pomnik generała Józefa Bema, wieńczył podejmowane przez kilka pokoleń Tarnowian starania uwiecznienia postaci jednego z największych synów naszego miasta.

Z inicjatywy Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, przy znaczącym udziale mieszkańców Tarnowa, wsparciu władz miasta oraz wielu darczyńców powstał projekt pomnika, którego autorami byli tarnowscy artyści Bogdana Ligęza-Drwal i Stefan Niedorezo. Brązowy posąg przedstawia Bema w węgierskim płaszczu generalskim chwytającego za szablę.

Pomnik ustawiono na ulicy Wałowej, na tle zachowanych fragmentów miejskich fortyfikacji, wzmacniając efekt odbioru dzieła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1335