Pomnik Ofiarom Terroru Hitlerowskiego w Zbylitowskiej Górze

Adres:

Zbylitowska Góra

Zbytlitowska Góra jest jednym z ciekawszych, ale również smutniejszych miejsc w Tarnowie.

W lesie w Buczynie pod właśnie tą górą doszło do masowego morderstwa podczas II Wojny Światowej na ludności polskiej i żydowskiej zamieszkującej te tereny. Jest to las pełen mogił, w których pogrzebanych jest około 10 tysięcy ludzi, zarówno mężczyzn jak i kobiet i dzieci. Po wojnie został tam postawiony pomnik. Jest to Pomnik Ofiarom Terroru Hitlerowskiego w Zbylutowskiej Góry. Do dnia dzisiejszego w tym miejscu odbywają się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Jest to miejsce bardzo dobrze znane na świecie ponieważ niezbyt chwalebnie słynie z największego Holokaustu na terenach dzisiejszych granic Polski. Przebywając w tym miejscu powinno się zachować powagę i skupienie. Trzeba pamiętać, że nie jest to miejsce przeznaczone do zabawy a do upamiętnienia terroru panującego na tych terenach podczas II Wojny Światowej. Jeżeli ktoś nie potrafi tego uszanować powinien trzymać się od tego miejsca z daleka. Każda osoba interesująca się historią doskonale zna to miejsce. Jeżeli ktoś dopiero dorósł do tego aby poznać historię Polski jak i Holokaust to powinien rozpocząć od tego miejsca. Upamiętnia ono bardzo dużo krzywdy i zła. Jedną z charakterystycznych mogił jest miejsce pochówku 800 dzieci, które zostały rozstrzelane na Górze Zbytlitowskiej. W ostatnim okresie odkryto jeszcze kilka zbiorowych mogił na tych terenach jednak nie wonlo jest rozkopywać grobowców co powoduje, że nie wiadomo czy są to mogiły powstałe również w wyniku Holokaustu w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1362