Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim

Adres:

Rynek 13,22-602 Tomaszów Lubelski

Telefon:

84 664 28 36

W samym centrum Tomaszowa Lubelskiego znajduje się zabytkowa cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy.

Każdy turysta odwiedzający Tomaszów chętnie kieruje tutaj swoje kroki. Cerkiew ta od lat uchodzi za swoistą wizytówkę miasta. Jej budowa trwała siedem lat. Jest to murowany budynek zwieńczony jedną dużą kopułą i czterema małymi wieżyczkami. Na zewnątrz cerkwi możemy zobaczyć unikalną polichromię, przedstawiającą postacie świętych. Początkowo wnętrze cerkwi zdobiły freski przedstawiające biblijne sceny i postacie świętych. Niestety uległy one zniszczeniu. Na terenach ziemi tomaszowskiej prawosławie pojawiło się już w piętnastym wieku. Dzisiaj również mieszka tutaj wielu wyznawców prawosławia, którzy dbają o swoje obiekty sakralne. W cerkwi, która liczy sporo lat ciągle wykonywane są jakieś remonty i renowacje. W latach osiemdziesiątych wykonano gruntowny remont obiektu. Z Grecji otrzymano marmur do wykonania nowej posadzki. Wymieniono także konstrukcję dachu i jego pokrycie. Zabezpieczono również przed dalszym niszczeniem drewniane elementy i wymieniono rynny. W 1979 roku cerkiew została wpisana do rejestru zabytków. Najcenniejszą ikoną w cerkwi jest ikona Jezusa Chrystusa Nauczającego, pochodząca prawdopodobnie z XVIII wieku. Cerkiew jest bardzo dobrym miejscem dla wszystkich, którzy chcą poznać religię prawosławną. Patronem tomaszowskiej cerkwi jest święty Mikołaj – arcybiskup Mir Licyjskich. Należy on do najważniejszych prawosławnych świętych. Wierni modlą się tutaj w różnych intencjach a szczególnie proszą o zdrowie i o opiekę nad rodziną. W cerkwi panuje specyficzny dla prawosławia klimat. Bez względu na wyznanie warto tutaj przyjechać i poznać trochę historii. Aby zwiedzić cerkiew należy się wcześniej umówić z księdzem proboszczem parafii. Ciekawie opowiedziana historia na długo pozostanie w pamięci zwiedzających.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1549