Izba Pamięci Terroru Komunistycznego

Adres:

ul. Lwowska 64, Tomaszów Lubelski

Telefon:

84 664 39 93

Tomaszów Lubelski jest miastem położonym w województwie lubelskim.

Ciekawe położenie miasta na Roztoczu Środkowym a także barwna i ciekawa historia, sprawiają, że coraz więcej osób wybiera ten zakątek kraju jako cel swoich wycieczek. Jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Jednym z takich miejsc, które koniecznie powinno się zobaczyć jest Izba Terroru Komunistycznego. Swoją siedzibę ma ona w budynku gdzie dawniej mieściło się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, nazywane „Smoczą Jamą”. Przez długi czas byli tam przetrzymywani i mordowani przeciwnicy komunizmu. Jest to miejsce szczególne. Dla ludzi młodych, którzy czasy komunistyczne znają tylko z opowiadań jest to dobra lekcja historii, która na pewno na długo pozostanie w pamięci. Dla starszych osób, które pamiętają dobrze czasy prześladowań – wspomnienie niechlubnej przeszłości Polski. W izbie pamięci zrekonstruowany został pokój przesłuchań łącznie z narzędziami jakie wykorzystywano aby wymusić na więźniach zeznania. Historia komunistycznego terroru ukazana w kilku ścianach budynku robi wrażenie, zwłaszcza, że można poznać sylwetki funkcjonariuszy i poznać spisane wspomnienia więźniów. Izbą Pamięci zajmują się pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. Ciągle trwają badania i zbieranie kolejnych pamiątek. Pracownicy Izby Pamięci pracują także nad listą osób, które były więzione i represjonowane. W Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego można poznać losy żołnierzy, którzy działali w polskim podziemiu i walczyli z komunizmem. Sylwetki dowódców i ich powojenne dzieje to bardzo ciekawy temat. Tomaszów Lubelski to bardzo interesujące miasto z bogatą historią To miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością a młodzi ludzie pielęgnując stare wspomnienia walczą o zachowanie pamięci o minionych czasach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1662