Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim

Wstęp:

Płatny

Adres:

Zamojska 2, 22-600 Tomaszów Lubelski

Telefon:

(84) 664 27 74

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim zostało otwarte w 1962 roku dzięki staraniom ówczesnego dyrektora szpitala Janusza Petera.

Początkowo za siedzibę muzeum służył szpital powiatowy. Wszystkie eksponaty, a było ich około 1700 były własnością lekarza. Kilka lat później zbiory zostały przeniesione do budynku, w którym wcześniej swoją siedzibę miał Sejmik Powiatowy. Nie był to jednak koniec przeprowadzek. W 1984 roku Muzeum przeniesiono do nowo wybudowanego budynku i działa tam do dziś. Wśród eksponatów najważniejsze są te, które opowiadają o historii miasta i całego regionu tomaszowskiego. Zobaczyć tutaj można ciekawe dokumenty, zdjęcia, druki i inne pamiątki. Muzeum prowadzi także badania nad przeszłością, zbiera pamiątki i historie z odległej przeszłości regionu. Zbiory muzeum obecnie liczą około 15 tysięcy eksponatów, dokładnie opisanych i skatalogowanych. Wiele eksponatów pochodzi z wykopalisk. Są to monety i ceramika. W dziale historii znajduje się broń biała i palna a także elementy uzbrojenia i wyposażenia polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Cennym znaleziskiem jest miecz, który pochodzi z XV wieku. Jest również tablica z obozu zagłady w Bełżcu. Muzeum posiada również osobny dział, w którym pokazana jest twórczość ludowa i sztuka mieszkańców regionu tomaszowskiego. W dziale tym swoje miejsce mają również narzędzia jakimi posługiwali się rolnicy, meble, stroje ludowe, rzeczy codziennego użytku i wiele, wiele innych pamiątek. Zbiory muzeum ciągle się powiększają o nowe eksponaty. Niedawno trafiły tutaj kolejne skarby. Tym razem prawie 100 elementów biżuterii, która odnaleziono w Czerwieniu. Prawdopodobnie biżuteria pochodzi z X wieku. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim to bardzo ciekawe miejsce. Warto poznawanie miasta rozpocząć od wizyty w tym miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1017