Rezerwat przyrody Biała Góra

Adres:

Tomaszów Lubelski

Niedaleko od Tomaszowa Lubelskiego, położona jest mała, miejscowość Majdanek, a w niej Biała Góra.

Powierzchnię około 20 ha porasta rzadka i chroniona roślinność. Występuje tutaj zawilec wielokwiatowy, len złocisty, wisienka karłowata i wiele innych gatunków. Ze szczytu góry roztaczają się piękne widoki na dolinę rzeki Huczwa, a także na Roztocze Środkowe. W kotlinach, które zostały wypłukane przez wodę, znajdują się malownicze jary i wąwozy. Poza tym na stokach góry utworzony został wyciąg narciarski. Szlak na Biała Górę można pokonać zarówno pieszo jak i na rowerze. Trasa prowadzi lasem, co pozwala zobaczyć bardzo głębokie wąwozy. Szczyt góry objęty został ochroną a ona sama owiana jest różnymi legendami i tajemnicami. Jak podaje jedna z nich w średniowieczu istniało tutaj grodzisko Medno. Prawdopodobnie to po nim pozostały tu resztki wałów i fos. Podążając dalej, szlakiem prowadzącym przez pola można dotrzeć do Miejscowości Majdan Górny. Tutaj na uwagę zasługuje kaplica pod wezwaniem świętego Jacka. Na stokach Białej Góry działa również wyciąg orczykowy. Ma on długość 260 metrów. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych doceniają turyści, którzy chętnie odwiedzają te tereny aby oddać się białemu szaleństwu. Wspaniałe walory przyrodnicze i doskonałe ukształtowanie terenu sprawia, że w całej gminie Tomaszów Lubelski, występują dobre warunki do uprawiania turystyki. Mnóstwo drzew, żywiczne lasy i unikatowa roślinność tworzą specyficzny mikroklimat, doceniany przez turystów. Można uprawiać tutaj turystykę pieszą, rowerową, konną a zimą narciarstwo. Pełne grzybów i zwierzyny lasy zachęcają do myślistwa i grzybobrania. Rzeki stwarzają doskonałe warunki do wędkarstwa. Wszystko to dodatkowo wzbogacone ciekawą architekturą i barwną historią, czyni całe Roztocze regionem o wyjątkowych walorach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4126