Rezerwat przyrody Piekiełko

Adres:

Tomaszów Lubelski

Na terenie Roztocza Środkowego, w województwie lubelskim położony jest ciekawy Rezerwat Przyrody „ Piekiełko”.

Jego powierzchnia zajmuje ponad 2 ha. Głównym celem utworzenia tego rezerwatu było uchronienie przed zniszczeniem głazów narzutowych. Niektóre z nich mają naprawdę imponujące wielkości, nawet do 10 metrów w obwodzie. 68 głazów rozrzuconych po terenie, robi wrażenie. Jak głosi legenda, pochodzenie głazów jest związane z diabelską działalnością na tych terenach. Miejscowa ludność przekonana jest, że kiedyś było to miejsce kultu. Badania archeologiczne potwierdzają, że położenie głazów faktycznie może o tym świadczyć. Poza tym miseczkowe zagłębienia w kamiennych głazach świadczą, że ktoś w jakimś, bliżej nie znanym celu je wykonał. Do dzisiaj panuje przekonanie, że z tego terenu nie zabiera się kamieni nawet na pamiątkę bo przynosi to pecha i nieszczęścia Niektórzy twierdzą, że w rezerwacie straszy o północy i w południe. Aby dotrzeć w to ciekawe miejsce należy udać się na wędrówkę zielonym szlakiem historycznym. Cały teren rezerwatu porastają drzewa sosnowe i żywiczne jodły. Ze względu na ścisłą ochronę, roślinność rozrasta się w swoim tempie i powoli przesłania wielkie głazy, przez co nie wszystkie są widoczne dla turystów. Głazy porośnięte są mchami i porostami. Wybierając się w wędrówkę szlakiem zielonym, zobaczymy nie tylko wspaniałe krajobrazy i bujną roślinność ale natrafimy na interesujące zabytki. Wycieczka do Rezerwatu Przyrody „Piekiełko” to bardzo dobry pomysł na niedzielny spacer Niezależnie od pory roku jaką wybierzemy na nasza wycieczkę, widoki i krajobrazy naprawdę będą wspaniałe a ogromne głazy zrobią wrażenie na każdym. Całe Roztocze to kraina różnorodnych krajobrazów, bogatej przyrody i malowniczej architektury, potwierdzającej barwną historię regionu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4749