Zespół pałacowo-parkowy w Tychach

Adres:

Katowicka 2, Tychy

Pałac w Tychach został wzniesiony w 1685 roku jako dwór myśliwski książąt pszczyńskich z rodu Promnitzów. W latach 1766-1782 książę pszczyński Friedrich Erdmann von Anhalt-Köthen-Pleß zlecił jego rozbudowę, która nadała obiektowi formę rezydencji pałacowej. Po wybudowaniu zameczku myśliwskiego w Promnicach funkcje pałacu w Tychach zmalały i został on przekazany na potrzeby urzędu leśnego. W XIX wieku Hochbergowie ufundowali wokół obiektu Park Browarniany, który zyskał funkcję kulturalną i rekreacyjną. W czasach komunistycznych w budynku pałacu funkcjonowało przedszkole, później dom kultury. W wyniku przeprowadzonego przetargu w dniu 27 września 2004 na zagospodarowanie nieruchomości, dzierżawcą zostało przedsiębiorstwo Browary Restauracje Spiż, które zamierzało urządzić w nim restaurację i hotel wraz z produkcją piwa. Dzierżawca 22 stycznia 2007 uzyskał decyzję, która ustalała warunki zabudowy. Pałac w grudniu 2007 przestał należeć do przedsiębiorstwa Browary Restauracje Spiż. 24 lutego 2009 został ogłoszony przetarg na sprzedaż Zespołu pałacowo-parkowego. 8 maja 2009 właścicielem nieruchomości stała się tyska firma Synergia. Firma chce tu urządzić centrum konferencyjno-hotelowe, a w piwnicach ma być piwne spa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1160