Beskid Wyspowy

Adres:

Tymbark

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, znajdująca się przy starym szlaku handlowym do Krakowa, położona pomiędzy Kotliną Sądecką a doliną Raby.

Jest to miejsce bardzo charakterystyczne, ponieważ jest tu wiele pojedynczych szczytów, a brakuje dłuższych pasm górskich, stąd właśnie pochodzi nazwa, która przypomina wyspy. Najwyższym szczytem tego regionu jest Mogielica, która ma wysokość 1170 metrów nad poziomem morza. Jest to również miejsce, w którym jest bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych, łącznie w całym Beskidzie Wyspowym znajdziemy ich kilkadziesiąt, o różnych stopniach trudności, zarówno pieszych jak i rowerowych. Również charakterystycznymi punktami tych okolic Tymbarku są jaskinie. Do niedawna znane były tylko 3 jaskinie - Zimna Dziur, Jaskinia Zbójecka i Jaskinia w Jaworzu. Jednak w 1997 roku odkryto wiele innych jaskiń dotąd nieznanych. Ich dzisiejsza liczba na prawdę robi wrażenie, ponieważ na ten moment jest odkrytych i dokładnie opisanych ponad 70 jaskiń. Największa jest nadal Jaskinia Zbójecka, która liczy 433 metry, a poza nią są to Jaskinia Czarci Dół, Złotopieńska Dziura, Podwójna Studnia, Jaskinia z Dwoma Oknami, Wietrzna Studnia czy Jaskinia w Modyni. To są odkryte jaskinie na ten moment, ale cały czas trwa badanie tych terenów i nie jest wykluczone, że poznamy w najbliższej przyszłości mnóstwo innych, przepięknych jaskiń. Najpopularniejsze szczyty Beskidu Wyspowego to wcześniej wspomniana Mogielica, ale również Ćwilin, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Krzystonów, Kiczora Kamienicka, Wielki Wierch i Śnieżnica - te wszystkie góry przekraczają wysokość tysiąca metrów nad poziomem morza, ale są również mniejsze góry, równie piękne na które oczywiście warto się wybrać i są to Szczebel, Lubogoszcz, Łopień, Cichoń, Jaworz, Sałasz Wschodni, Ostra czy Lubomir. Jest to fantastyczna i wręcz bajeczna okolica, będąc w Tymbarku lub jego okolicach Beskid Wyspowy powinien być obowiązkowym punktem w naszym terminarzu wycieczkowym, zarówno dla młodzieży jak i rodzin z dziećmi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2220