Cmentarz wojenny w Tymbarku

Adres:

Tymbark 57, 34-650 Tymbark

Tymbark to miejscowość w województwie małopolskim, która słynie przede wszystkim z produkcji soków, a właściwie to owoców, z których te soki się produkuje. Prawie połowa powierzchni Tymbarku to właśnie sady. Jednak będąc w Tymbarku jest wiele innych atrakcji, począwszy od pięknych gór i wysokich szczytów górskich, których zdobywanie to prawdziwa przyjemność aż po piękny tymbarski rynek.

Jednak będąc w Tymbarku warto również zwiedzić wojskowy cmentarz. Pochodzi on z czasów pierwszej wojny światowej i leży na stromym zboczu, nieopodal małego potoku. Powstał zaraz obok istniejącego innego cmentarza, który należał do parafii w Tymbarku. Początkowo był to większy cmentarz, który zajmował 660 metrów kwadratowych, teraz została jego jedynie centralna część z drewnianym krzyżem na betonowym podniesieniu, który znajduje się w głównym punkcie cmentarza i stanowi jego serce. Na cmentarzu głównie leżą mogiły austriackich żołnierzy z 13 pułku huzarów, którzy zginęli podczas grudniowej bitwy z roku 1914 pod Limanową. Oprócz żołnierzy austriackich są tu pochowani trzej żołnierze niemieccy i 10 rosyjskich. Jest tutaj sporo oficerów oraz rosyjski dowódca, jak na tak niewielki cmentarz jest tu niespodziewanie dużo wysoko postawionych osobistości. Wszystkie mogiły są zakończone krzyżami i każdy grób wygląda podobnie, są one ułożone symetrycznie. W 2007 roku podjęto decyzję o renowacji cmentarza, wymieniono wszystkie krzyże, ponieważ początkowo były ich trzy rodzaje, teraz wszystkie są jednakowe ale również zostały postawione na całkiem nowych mogiłach. To co dziś widzimy, to jednak nie tylko remont z 2007 roku, już w 1992 roku podjęto decyzję o renowacji, a właściwie budowie na nowo, ponieważ cmentarz postanowiono zbudować całkiem od zera, pozostawiono tylko i wyłącznie krzyż na betonowym cokole, który widzimy do dzisiaj. Podsumowując cmentarz wojskowy jest jedną z tych atrakcji, które każdy turysta zobaczyć powinien. Warto wybrać się tam na godzinny spacer, jest to miejsce blisko rynku.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1319