Mogielica

Adres:

Tymbark

Okolice Tymbarku - Beskid Wyspowy to przede wszystkim mnóstwo pięknych szlaków turystycznych i samotnych szczytów górskich. Jednym z takich jest właśnie Mogielica, która znajduje się na wysokości 1171 metrów nad poziomem morza.

Prowadzi na nią szlak żółty, długość trasy to około 14 kilometrów, różnica wzniesień wynosi 770 metrów, a czas przejścia średnim tempem to około 4 godziny, z powrotem jest to już krócej, poniżej 3 godzin. Szlak zaczyna się już przy stacji PKP, można dojść do rynku, kościoła i kierować się w okolice osiedla Podlas po czym skręcić na górę Łopień, szlak żółty. Można również zacząć szlak właśnie w tym miejscu. Poruszamy się cały czas żółtym szlakiem, wzdłuż Czarnej Rzeki, lecz potem z niego zbaczamy w leśną drogę na północno-wschodnie zbocze Mogielicy. Szlak ten jest dla profesjonalistów, wymaga wytrzymałości i umiejętności wspinaczkowych, ponieważ jest bardzo stromy. W okresie jesiennym można w lasach spotkać mnóstwo dzikich malin. Blisko szczytu rozpoczną się znaki zielone, prowadząceod strony przełęczy słopnickiej i w tym miejscu do szczytu brakuje nam już zaledwie 15 minut marszu. Powrócić to Tymbarku możemy tą samą drogą, ale również wybrać inną, krótszą, jeśli jesteśmy trochę zmęczeni. Można skorzystać z niebieskiego szlaki do Jurkowa, który zajmie nam około 1, 5 godziny drogi, do Tymbarku można będzie wrócić autobusem. Podobnie można wrócić szlakiem zielonym na przełęcz Rydza Śmigłego, stamtąd wrócić przez górę Łopień do Tymbarku lub do Jurkowa, skąd PKSem wrócić do Tymbarku. Tak samo można niebieskim szlakiem zejść do Szczawy, to zajmie około 2 godzin drogi, skąd autobusem wrócimy do Tymbarku, lecz z przesiadką w Limanowej. Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, dlatego dla zapalonych wspinaczy górskich jest to obowiązek, będąc na wakacjach zdobyć tą górę. Nie należy ona do ekstremalnych wspinaczek, ale jednak aby na nią wejść potrzeba trochę umiejętności i bardzo dobrej wytrzymałości, ponieważ wspinaczka jest stroma i bardzo długa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2505