Ratusz w Tymbarku

Adres:

Rynek, 34-650 Tymbark

Tymbark to miasto wyjątkowe, będąc w okolicy trzeba zahaczyć o to miasteczko i zobaczyć jego najważniejsze atrakcje takie jak rynek, cmentarz wojenny, sady, stary dwór i park ale również ratusz.

To właśnie ten budynek jest charakterystycznym punktem tego miasta, powstał ponad 100 lat temu, dokładnie w roku 1907. Jest to na pewno najpiękniejszy i najbardziej okazały budynek w całym Tymbarku. Ratusz wybudowany został z murowanej cegły, następnie otynkowany. Dach składa się z czerwonej dachówki a fasad jest koloru białego i żółtego, bardzo łatwo poznać ten budynek. Co ważne, od momentu wybudowania ratusza do teraz przetrwał on w praktycznie niezmienionym stanie, jego wygląd jest cały w takiej formie jak to było na początku, nie przeprowadzano wielkich, gruntownych remontów, oczywiście były mniejsze prace konserwatorskie, ale nic nie zostało w nim zmieniane. Budynek jest w typie kamienicy z dziewięcio-osiowym frontem, częściowo jest podpiwniczony i posiada zaledwie jedno piętro oraz poddasze użytkowe. Wystrój elewacji i wnętrza daje nam poczucie, że jest to historyczny budynek, posiada piękny portal i balkon na piętrze z metalową, ażurową balustradą. Przedstawia głównie cechy stylów z okresu budowy, czyli początku XX wieku. Dzisiaj w budynku starego ratusza miejskiego mieści się Urząd Gminy, budynek jest otwarty w takich godzinach jak właśnie urząd i można do niego swobodnie wejść i obejrzeć go od środka. W najbliższej okolicy ratusza znajdują się Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz rynek miasta, który również zachwyca wszystkich turystów, można tam odpocząć i podziwiać przepiękne, górskie krajobrazy. Tak więc wybór Tymbarku na spędzenie wakacji jest znakomitym pomysłem, jest co zwiedzać, a również można wybrać się w góry w Beskid Wyspowy, są tam raczej pojedyncze szczyty. Tymbark znajduje się zaledwie godzinę drogi od Krakowa tak więc dobrym pomysłem może być również jednodniowa wycieczka do dawnej stolicy Polski i zobaczenie jego największych atrakcji turystycznych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1246