Szlak Tymbark – Zęzów

Adres:

Tymbark

Tymbark to przepiękne miejsce, idealne do wypadów w góry. W Beskidzie Wyspowym znajduje się mnóstwo szlaków i szczytów, które są popularne wśród turystów, niektóre są trudne a inne łatwe, tak więc dopasowanie trasy do swoich umiejętności nie będzie trudnym zadaniem.

Dość prostym szlakiem, idealnym aby wybrać się rodzinnie z dziećmi na dłuższą wyprawę jest szlak z Tymbarka do Zęzowa. Na początku warto dojechać samochodem do kapliczki nieopodal szkoły, obok niej znajduje się mały parking i można tam swobodnie zostawić samochód, lub gdziekolwiek indziej w pobliżu tego miejsca. Wyprawę rozpoczynamy na czarnym szlaku, jest on stosunkowo nowy, tak więc na starszych przewodnikach i mapach go nie znajdziemy. Są to tereny typowo leśne, jednak jest stromo i zazwyczaj parno, dlatego warto wziąć ze sobą plecaki aby schować kurtkę, jeśli takową wzięliśmy - a warto, ponieważ w górach często i szybko zmienia się pogoda. Po około godzinie marszu znajdziemy się na większej łące, z której rozpościerają się przepiękne górskie krajobrazy, zauważymy stąd Pasierbiecką Górę, Kamionną ale i inne szczyty Beskidu Wyspowego. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, by usiąść, porozmawiać i delektować się pięknymi krajobrazami. Nieco wyżej polany znajduje się wzniesienie - Zęzów, to jest właśnie szczyt góry. Na samym szczycie jest sporo pokrzyw i jest ogólnie zarośnięty teren, dlatego niewielu decyduje wejść się na szczyt z tablicą informacyjną. Można oczywiście powrócić tą samą drogą ale dobrym pomysłem może być wybór innej drogi - powrót szlakiem zielonym. Można również za jednym wyjściem zahaczyć o Stronie, ponieważ jest stąd na prawdę blisko. Cała wyprawa zajmie może 4-5 godzin a emocje i przepiękne widoki na prawdę będą niezapomniane. Łączny dystans tego szlaku to około 8 kilometrów, jednak jest dość spora różnica wzniesień, łącznie różnica wspinaczki to 350 metrów, na tak krótkim dystansie jakim jest 8 kilometrów na prawdę czuć zmęczenie i można szybko się spocić, tak więc trzeba być odpowiednio ubranym.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2117