Zespół dworsko-parkowy w Tymbarku

Wstęp:

Bezpłatny

Adres:

Tymbark

Tymbark to mała miejscowość na południowy wschód od Krakowa, jest głównie znana z tego, że jej większą część zajmują sady owocowe, z których owoce są wykorzystywane do produkcji popularnych soków, których nazwa jest identyczna jak nazwa miejscowości.

Jest tu wiele atrakcji - rynek, kościół czy stary wojskowy cmentarz, ale jednak w Tymbarku jedną z najpiękniejszych atrakcji i dzięki temu najczęściej odwiedzanych przez turystów jest zespół dworsko-parkowy. Jest on położony na zboczu Zęzowa i liczy ponad sto lat. W oryginale zachował się tutaj jedynie stary, dziewiętnastowieczny dwór oraz oranżeria, która powstała w 1911 roku. Oprócz tych budynków również znajduje się tu przepiękny park z dużymi, starymi drzewami, które w większości są pomnikami przyrody no i są oczywiście chronione, głównie są to dęby. Nie ma się co dziwić, że jest to tak chętnie odwiedzane miejsce przez turystów, ponieważ ten stary dwór ma duszę, można tu spędzić miło długie chwile i wręcz przenieść się w stare czasy. Budynki zachowały się praktycznie w niezmienionym stanie i oczywiście można je zwiedzać, co jest bezpłatne. Ogromny park służy jako miejsce odpoczynku i spacerów dla całych rodzin i zakochanych. Na próżno szukać drugiego takiego miejsca w Polsce. Będąc w Tymbarku lub jego najbliższej okolicy jest to obowiązkiem zajrzeć tutaj, każdy kto tu przyjechał był z pewnością zadowolony i nie żałował swojej decyzji. W jednym dniu zwiedzanie tego dworu wraz z parkiem można połączyć z zobaczeniem przepięknego ratusza, który znajduje się w pobliżu rynku, cmentarza wojskowego na którym spoczywają ważne osobistości - generałowie austriaccy i niemieccy oraz rosyjski dowódca. Jest to również znakomite miejsce do wyjścia w góry, brak tu pasm górskich a raczej są tu samotne szczyty dlatego nazwano tę okolicę Beskidem Wyspowym, co charakteryzuje tutejszy krajobraz i te "górskie wyspy". Oprócz tego będąc w Tymbarku zobaczymy mnóstwo sadów z czego właśnie słynie ta miejscowość a od jej nazwy pochodzi nazwa firmy produkująca napoje i soki owocowe.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3655