Muzeum Młynarstwa i Wsi

Wstęp:

Płatny

Adres:

Fabryczna 12,38-700 Ustrzyki Dolne

Prywatne muzeum położone w Ustrzykach Dolnych. Jest ono przedsięwzięciem Bożeny i Janusza Bałkota.

Placówka działa w budynku dawnego młyna, pochodzącym z 1905 roku. Do czasów I wojny światowej mieściła się tu Fabryka Narzędzi Wiertniczych Stanisława Glazora, zniszczona podczas działań wojennych. Po wojnie obiekt został przejęty przez firmę "Lignum" braci Hauserów, która utworzyła w nim młyn parowy.

Obiekt, w którym znajduje się muzeum, zakończył działalność w 2007 roku. Otwarcie placówki miało miejsce w 2010 roku. Wewnątrz budynku zachowano oryginalne wyposażenie, służące do mielenia zboża, Ponadto w ramach ekspozycji prezentowane są urządzenia młynarskie, pochodzące z XIX wieku, z których najcenniejszym jest gniotownik walcowy, datowany na lata trzydzieste XIX stulecia. Oprócz gniotownika prezentowane są m.in. mlewniki walcowe, odsiewacze ramowe, łuszczarka, szczotkarka, szafy aspiracyjne oraz tryjer.

Na przymuzealnym podwórzu znajduje się ekspozycja dawnych maszyn rolniczych, w szczególności służących do młócenia zboża i mielenia ziarna, pochodzących z XIX i XX wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 733