Szlak architektury drewnianej w Ustrzykach Dolnych

Adres:

Ustrzyki Dolne

Bieszczady są wspaniałym turystycznym zakątkiem Polski.

Nic dziwnego, że każdego roku przyciągają coraz większe rzesze osób spragnionych odpoczynku wśród dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów. Wypoczynek w górach kojarzy się przede wszystkim z pieszą wędrówką po szlakach i podziwianiem widoków roztaczających się ze zdobytych szczytów. Co jednak zrobić, kiedy pogoda mocno nie sprzyja takiej aktywności? Można oczywiście ubrać się w przeciwdeszczową odzież, zapakować do plecaka dobry humor mimo deszczu i ruszyć na wycieczkę, jednak mniej zaprawieni piechurzy wcale nie muszą nudzić się w wynajmowanym pokoju. Wystarczy wziąć przewodnik, wsiąść w samochód i wyruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej. Całość Szlaku mierzy około 1202 km i podzielona jest na 9 tras, z których 2 leżą na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Wśród obiektów do zwiedzania królują przepiękne cerkwie grekokatolickie, jednak można spotkać także zabytkowe kościółki, czy ciekawą zabudowę wiejską bądź dworską. Pierwszy wariant, zwany ustrzycko-leskim, wiedzie przez miejscowości: Łodyna, Liskowate, Wojtkowa, Roztoka, Kuźmina, Średnia Wieś, Stefkowa i Równia, zaś drugi obejmuje: Hoszów, Rabe, Żłobek, Czarną, Bystre, Michniowiec, Polanę, Smolnik i Chmiel. W każdej z wymienionych wsi można spotkać przynajmniej jeden obiekt, przy którym warto zatrzymać się dłużej. Najbardziej znaną jest cerkiew w Smolniku - jedyna w Bieszczadach, a jedna z trzech w Polsce zbudowana w stylu bojkowskim. Ten unikatowy obiekt został w 2013 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczny trójczłonowy gmach wznosi się na malowniczym wzgórzu porosłym starodrzewem. Warto zajrzeć do wnętrza, gdzie uwagę przykuwają wiszące pod sufitem świeczniki z poroży jeleni. Nie można pominąć także przycerkiewnego cmentarza na którym zachowało się kilka starych nagrobków. Innym szczególnie godnym uwagi obiektem jest wzniesiony w drugiej połowie XVI w. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP. Pośród innych zabytków na ustrzyckim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej wyróżnia się jako najstarszy. Jest także najstarszym rzymskokatolickim kościołem w całych Bieszczadach. Warto wspomnieć, że zabytki na trasie są z reguły dobrze utrzymane i opatrzone tablicami informacyjnymi, które pozwalają zapoznać się z historią każdego z nich. Niestety nie zawsze w najbliższym ich otoczeniu jest wygodny parking, jednak zaradny turysta znajdzie w takiej sytuacji inne miejsce gdzie bezpiecznie będzie mógł pozostawić samochód.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 986