Trasy biegowe na górze Żuków

Adres:

Ustjanowa Górna

Bieszczady stanowią znakomite miejsce do uprawiania biegów narciarskich.

Ze względu na malowniczo położone trasy nie jeden amator tego sportu znajdzie tutaj doskonałe warunki do jego uprawiania. Usytuowane w gminie Ustrzyki Dolne na górze Żuków w miejscowości Ustjanowa Górna trasy, częściowo pokrywają się ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, co dodatkowo stanowi o ich atrakcyjności. Odcinki dla narciarzy biegowych są właściwie utrzymane i ubijane przy pomocy profesjonalnego ratraka. Do dyspozycji miłośników "biegówek" jest kilka pętli o różnych poziomach trudności: zielone - rekreacyjne, oraz czerwone - wyczynowe, obfitujące w strome zjazdy i podejścia. Trasy narciarstwa biegowego "Pod Żukowem" otrzymały certyfikaty Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), co pozwala na rozgrywanie w tym miejscu międzynarodowych zawodów. Dla wyczynowców przygotowano trasę o długości 5 km i szerokości 6 m, amatorzy mogą spróbować swoich sił na dziesięciokilometrowym odcinku. W miejscu przebiegu tras w sezonie zimowym nie prowadzi się zrywki drewna, aby nie zakłócać uprawiania sportu i nie niszczyć pokrywy śnieżnej. Latem ze względu na znaczne walory turystyczne można te odcinki wykorzystać jako ścieżki rowerowe, bądź do turystyki konnej, czy pieszej. Ustjanowa może poszczycić się sięgającymi lat 30. XX w. tradycjami lotniczymi. Działał tu wówczas najbardziej znany w Polsce ośrodek szkolenia szybowcowego i odbywały się zawody szybowcowe. Obecnie, dla upamiętnienia lotniczej historii, organizowany jest co roku na stokach Żukowa międzynarodowy Bieszczadzki Bieg Lotników. Ciekawostkę stanowi to, że od kilku lat w swojej kategorii podczas tej imprezy zmagania sportowe prowadzą leśnicy z różnych zakątków kraju. Przyjezdni mają możliwość oprócz aktywnego spędzania czasu na nartach, zwiedzić piękną zabytkową cerkiew drewnianą położoną Ustjanowej Górnej. Warto także rozejrzeć się po niedalekiej okolicy i udać do Równi, Hoszowczyka, czy Ustrzyk Dolnych, gdzie również znajdują się obiekty zasługujące na zwiedzanie.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3078