Ariański szlak w Wieliczce

Adres:

Wieliczka

Głównym celem przyświecającym twórcy Ariańskiego Szlaku w Wieliczce było ukazanie w ciekawej formie historii Braci Polskich w Wieliczce i jej okolicy.

Bracia Polscy, inaczej zwani arianami, mieli duży wpływ na rozwój tego regionu. Wszystko zaczęło się, gdy na Pogórzu Wielickim pojawił się Faust Socyn, a także rodzina Morsztynów, pełniąca obowiązki najważniejszych urzędników w żupach krakowskich. Długość szlaku to około 8 kilometrów, a zwiedzanie zaczyna się od Janówka. Tu zobaczyć można założenia parkowe, które niegdyś towarzyszyły dworowi należącemu do Andrzeja Wiszowatego - ariańskiego pisarza. Dwór, będący później także zborem Braci Polskich, został w późniejszych latach spalony przez chłopów. Drugim punktem na mapie szlaku jest Raciborsko z kościołem, stojącym w miejscu dawnego dworu Morsztynów oraz zabudowaniami gospodarczymi. Całość otoczona była parkiem, który częściowo zachował się do dzisiaj. Koźmice Małe są kolejną miejscowością na Ariańskim Szlaku. Tu znajdował się folwark, który także należał do rodziny Morsztynów. W Pawlikowicach zachował się częściowo park, towarzyszący niegdyś dworowi Fausta Socyna. Ostatnim punktem na szlaku jest Wieliczka, gdzie w kościele św. Klemensa można zobaczyć kamienną kryptę z dawnej kaplicy Morsztynów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1529