Kościół i klasztor oo. Franciszkanów w Wieliczce

Adres:

Brata Alojzego Kosiby 31, Wieliczka

Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatorów w Wieliczce znajduje się w północno-zachodniej części miasta.

Oprócz kompleksu zabudowań klasztoru oo. Franciszkanów znajduje się tu także kościół pod wezwaniem Stygmatów świętego Franciszka z Asyżu. Barokowy kościół został tu wybudowany w latach 1624-1626. Była to pierwsza w małopolskiej prowincji murowana świątynia. Powstała z fundacji króla Zygmunta III Wazy i podobnie jako późniejszy klasztor, powstałą w celu obrony przez innowiercami. Głównie tyczyło się to Braci Polskich, czyli arianów, którzy byli bardzo aktywni w tym rejonie. 15 lat później powstał w tym miejscu również klasztor razem z dziedzińcem, a w 1928 roku dobudowano tu także nowicjat, gdzie dzisiaj mieści się Prywatne Liceum Ogólnokształcące pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy oraz błogosławionego Krystyna Gondka. W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu oglądać można także, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, Obraz Matki Bożej Łaskawej. Namalowany został on na kamiennej płycie. Wpierw sukienka na obrazie wykonana była z pozłacanego metalu, następnie rzeźbiona drewnie, by ostatecznie pojawiła się na ich miejscu srebrna sukienka. W 1994 roku obraz został przewieziony do Rzymu, gdzie poświęcił go Ojciec Święty.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1704