Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grabiu

Adres:

Grabie 32, 32-002 Węgrzce Wielkie

Grabie to mała wieś położona w województwie małopolskim, w gminie Wieliczka. Znajduje się po prawej stronie Wisły, sąsiaduje z wsiami Niepołomice oraz Brzegi.

W Grabiu znajduje się kilka ciekawych budynków, ale najważniejszym z nich jest drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Kościół pochodzi z połowy XVIII wieku. Tutejsza parafia istniała prawdopodobnie już w średniowieczu, a pierwszy kościół powstał w tym miejscu w XV wieku z fundacji Wierzbięty z Branic. Parafia została przeniesiona z Woli Rusieckiej, gdzie istniała od 1386 roku. Działała tu także przykościelna szkółka parafialna. Z samej budowli zachowała się do dzisiaj gotycka chrzcielnica. Istniejąca dzisiaj świątynia powstawała w latach 1742-1747, ale później jeszcze kilkukrotnie był przebudowywany oraz remontowany. Jest to drewniana, salowa świątynia z chórem muzycznym znajdującym się nad głównym wejściem. Kościół pozbawiony jest wieży, ale w jego sąsiedztwie została zbudowana drewniana dzwonnica. Wnętrze kościoła zdobione jest polichromią, z której do dzisiaj przetrwała jedynie ta z 1907 roku. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Grabskiej z XVII wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1615