Magistrat w Wieliczce

Adres:

ul. Powstania Warszawskiego 1, 32-020 Wieliczka

Przy ulicy Powstania Warszawskiego 1 w Wieliczce stoi gmach tutejszego Magistratu.

Dzisiaj w jego wnętrzach siedzibę mają lokalne władze samorządowe. Niegdyś mieścił się tu średniowieczny szpital oraz gotycki kościół pod wezwaniem Świętego Ducha, które zostały ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj o cmentarzu dowiedzieć można się było jedynie ze względu na prowadzone przy Magistracie prace archeologiczne. Sam obiekt wielickiego Magistratu został zbudowany w stylu neogotyku angielskiego. Z przekształceń szpitala powstał odwach w stylu klasycystycznym, który przylega obecnie do siedziby władz miejskich. Kościół Świętego Ducha przeznaczono w 1772 roku na cele świeckie, o czym zadecydował cesarz Józef II. Wpierw urządzono tu magazyn zboża, który przed rokiem 1842 zamieniono w salę teatralną. W 1861 roku występowała tu Helena Modrzejewska. Dzisiaj, po kolejnych remontach i przebudowach, jest siedzibą dla wielickich urzędników. Pozostał jednak obiektem o dużej wartości historycznej i architektonicznej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1821