Pałac Przychockich

Adres:

Rynek Główny Wieliczka

Pałac Przychockich w Wieliczce to interesujący zabytek, znajdujący się na Rynku Górnym.

Powstał on w stylu neoklasycznym, dzięki działaniom podjętym przez Kazimierza Przychockiego. Został on zbudowany na fundamentach starego ratusza. Później, kilkukrotnie został przebudowywany, m. in. w 1918 roku oraz w 1966, gdy projekt prac zatwierdzał Jan Hojarczyk. Pałac Przychockich należy do Kopalni Soli od roku 1818. W 1984 roku przeszedł ostatni duży remont. W jego wnętrzach przez lata działało gimnazjum im. Jana Matejki, a później z jego wnętrz korzystali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych. Obecnie budynek jest pusty, a jego wnętrza zajmą prawdopodobnie urzędnicy starostwa powiatowego. Charakterystyczną cechą budynku jest kolor jego elewacji, a także podwójne schody. 24 lutego 1846 roku z tego miejsca Edward Dembowski wyprowadził do Krakowa rewolucyjny oddział górników i mieszczan wielickich. Dzisiaj o tym wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa, którą powieszono tu na ścianie frontowej. W okolicy znajduje się inna atrakcja Wieliczki - trójwymiarowy obraz "Solny Świat".

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1798