Pomnik Adama Mickiewicza w Wieliczce

Adres:

Wieliczka

Jedną z atrakcji Plant w Wieliczce, urządzonych przy Rynku Dolnym, jest pomnik Wieszcza Narodowego - Adama Mickiewicza.

Powstał on w roku 1903 dzięki działalności Towarzystwa Upiększania Miasta, a zwłaszcza jednego z jego założycieli - Tadeusza Popiołka. Na początku został ustawiony w Parku Miejskim, ale po II wojnie światowej, w 1945 roku, trafił na swoje obecne miejsce. Posąg został wykonany przez Tadeusza Błotnickiego - polskiego rzeźbiarza oraz profesora Politechniki Lwowskiej. Był on też twórcą wielu z popiersi i rzeźb stojących dzisiaj w Krakowie, np. alegorii Poezji, Dramatu i Komedii na Teatrze Słowackiego oraz popiersia Mariana Raciborskiego w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Tworzył on także w innych miastach, m. in. Przemyślu (pomnik Jana III Sobieskiego) i Jaśle (pomnik Tadeusza Kościuszki). Pomnik Adama Mickiewicza w Wieliczce ma kilka metrów wysokości i przedstawia pełną sylwetkę poety, który jedną dłoń trzyma na swej piersi, a w drugiej trzyma księgę. Pomnik wraz z cokołem wykonano z jasnego kamienia, co współgra z posadzonymi tu jasnymi, kolorowymi kwiatami.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2044