Szlak Grobowy w Wieliczce

Adres:

Wieliczka

Szlak Grobowy to rowerowy szlak przebiegający w okolicach Wieliczki. Przebiega on przez kilka miejscowości, gdzie można zobaczyć mogiły z przestrzeni setek lat.

Rozpoczynając w Wieliczce, w okolicach rynku, trzeba udać się wpierw na południowy wschód, gdzie trafimy na fragment czerwonego szlaku, prowadzącego do Lednicy Górnej. Wpierw będziemy jechać drogą szutrową, ale zmieni się ona po chwili w asfaltową szosę. Kontynuujemy czerwonym szlakiem, aż do miejsca, gdzie na stromym podejściu odchodzi on w bok. Tu jedziemy dalej prosto, by po chwili znaleźć się we wsi Chorągwica. Tutaj, na Bukowej Górze znajdowała się osada łużycka wraz z cmentarzem sprzed trzech tysięcy lat. Dalej, wracamy na główną drogę, prowadzącą do Biskupic, a stamtąd do miejscowości Suchoraby. Tu znajduje się mały cmentarz, położony tuż przy drodze, którą będziemy jechać. Na cmentarzu spoczywają żołnierze austriaccy z czasów I wojny światowej, którzy polegli w okolicznych bitwach. Dalej, należy udać się przez wieś Zborczyce do kolejnej miejscowości - Krakuszowic. W centrum tej osady znajduje się kopiec, o którym krążą legendy, że pochowano tu syna Krakusa, założyciela Krakowa. Kolejny kopiec znajduje się w Liplasie, małej wsi, gdzie podobno pochowani zostali węgierscy żołnierze służący w armii austriackiej. Kontynuując, w kolejnych wsiach miniemy kurhany pochodzące z epoki neolity, a przed Grajowem trafimyna grobowiec rodziny Lipowskich. Stąd dostajemy się z powrotem do Chorągwic i wracamy do Wieliczki, gdzie zobaczyć można jeszcze stary żydowski cmentarz.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 874