Szyb Regis

Adres:

plac Kościuszki 9, 32-020 Wieliczka

Telefon:

12 278 75 70

Szyb Regis w Wieliczce jest jedynym średniowiecznym szybem górniczym, który zachował się do dzisiaj w tym mieście. Został uruchomiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i działał już w 1355 roku, gdy sięgnął poziomu 57 metrów pod ziemią. Początkowo znajdowała się tu tylko drewniana konstrukcja, zwana kletą. Później powstała murowana budowla, która mieściła maszynę parową, skład opału i kotłownię. Obecny kształt został nadany dopiero w latach 1909-1912. Jego nazwę zmienili Austriacy na "Franciszek Józef" w 1861 roku, a od końca II wojny światowej do roku 1990 nosił nazwę po Stefanie Okrzei. Kilka lat później powzięto starania, by przywrócić go zwiedzającym. Udało się to w 2012 roku. Dzisiaj działa tu, niezależna od głównej trasy turystycznej, trasa górnicza. Jej zwiedzanie trwa również około 3 godzin, podobnie jak na trasie turystycznej. Wybierając się na zwiedzanie trasy górniczej, zostaniemy wyposażeni w niezbędny strój oraz przyrządy do oświetlania trasy i mierzenia poziomu metanu. Dowiemy się od doświadczonego przewodnika wszystkiego o tym, jak wydobywa się sól obecnie i jak robiono to w Wieliczce na przestrzeni dziejów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2631