PIĄTKOWA INAUGURACJA DNI ŚWIĘTEJ KINGI 2017!

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 21 lipiec 2017 20:00 WOLNY
Adres:

Rynek Górny 6, Wieliczka

Telefon:

122783200

W końcu roku 2016 w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce otwarto wystawę Józefa Wilkonia. Urodzony w Bogucicach k. Wieliczki w roku 1930 artysta uznawany jest na całym świecie za jednego z najwybitniejszych współczesnych ilustratorów książek.

Pierwsza zorganizowana w rodzinnym mieście wystawa, której towarzyszyło spotkanie z autorem, dała okazję do pełnych wzruszeń powrotów w krainę dzieciństwa, okraszonych anegdotami, wspomnieniami osób znanych, zapamiętanych z przeszłości. W rozmowie Mistrza z publicznością, moderowanej przez Agnieszkę Szczepaniak – dyrektor Centrum Kultury i Turystyki oraz Blankę Wyszyńską - Walczak – prezes Fundacji Arka, wśród wielu wątków pojawił się i ten „jak trudno być prorokiem we własnym kraju”.

„Chcieliśmy zatrzymać go na dłużej, zaledwie kilka chwil spędzonych z tym wiecznie poszukującym, wciąż młodym duchem, pełnym galanterii i nietuzinkowości wybitnym artystą pozostawił niedosyt, stąd pomysł stworzenia wielickiej bajki zilustrowanej przez Józefa Wilkonia” – mówi Agnieszka Szczepaniak. Z tego zaczynu, po pół roku współpracy powstała publikacja niecodzienna, pierwsza tego typu poświęcona Wieliczce, wydana przez Centrum Kultury i Turystyki, przy współpracy Miasta i Gminy Wieliczka, skierowana do szerokiego grona czytelników w każdym wieku.

Tak powstał „Klejnot Wieliczki" napisany przez Jana Kerdena i zilustrowany przez samego Mistrza, ukazujący solne miasto w nowej perspektywie. Opowieść o chłopcu, którego fascynowała okolica, jej natura i trud wydobywania soli, mimo niezwykłych wydarzeń i postaci, nie jest tylko bajką. Wiele pojawiających się w opowieści elementów i śladów, które wydają się czystą fantazją można odnaleźć nawet we współczesnej Wieliczce. Ilustracje są jednak w swoim duchu bez wątpienia bajkowe, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nasycone barwami, nastrojem i poezją. Jak zawsze u Józefa Wilkonia w jego rysunkach, których próbę tu zamieszczamy.

Prezentacja „Klejnotu Wieliczki" nastąpi w trakcie wernisażu otwierającego ekspozycję dzieł Józefa Wilkonia podczas najbliższych „Dni Świętej Kingi" w Galerii Szkoły Górniczej, przy ulicy Daniłowicza 12. Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa „Józef Wilkoń i jego zwierzęta", prezentująca przekrojowo dorobek Mistrza od pierwszych prac malarskich poprzez ilustracje, gobeliny, rzeźby w drewnie i metalu po grafikę komputerową i plakaty. Nie zabraknie również książek ilustrowanych przez artystę, a wydawanych poza Polską, na całym świecie. Pierwsza wystawa w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, która miała miejsce w grudniu i finisaż w styczniu były w dużej mierze zapowiedzią obecnej, dużej retrospektywy. W międzyczasie prace Józefa Wilkonia prezentowano z wielkim sukcesem w Warszawie, Gdyni, Radomiu, Radziejowicach oraz za granicą, w Kownie na Litwie i w Seulu w Korei Południowej.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1159