Zamek Żupny w Wieliczce

Wstęp:

Płatny

Adres:

Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Telefon:

+48 12 278 58 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zamek Żupny w Wieliczce to jedna z głównych atrakcji turystycznych całego miasta. Powstał on jako siedziba zarządu kopalń w Wieliczce oraz Bochni. Cały budynek składa się tak naprawdę z trzech konstrukcji – Zamku Środkowego (pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku), Zamku Północnego (dobudowanego w XV wieku) oraz Zamku Południowego (powstałego w XIX i XX wieku). Dodatkowo do zamku przylega XIV-wieczna baszta. Początki zamku związane są z osobą księcia Henryka IV Probusa oraz początkami działania krakowskiej żupy, która zajmowała się wydobyciem cennego surowca naturalnego w tej okolicy. Rozwój zamku związany był z rządami króla Kazimierza Wielkiego, który kazał umocnić i przebudować całą konstrukcję. Za jego czasów dochód ze sprzedaży soli stanowił 1/4 całego przychodu państwa. Przez lata zamek ulegał remontom i przebudowom, które były wymuszone przez pożary oraz zniszczenia wojenne. Obecnie w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Żup Krakowskich, gdzie można zobaczyć liczne ekspozycje związane z historią zamku, miasta i wydobyciem soli. Przyjrzeć się można także eksponatom zebranym w ranach ekspozycji archeologicznej, a także zobaczyć jedyną w swoim rodzaju kolekcję solniczek. W okolicy zamku znajduje się także Aleja Jana Pawła II oraz Ogród Żupny, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu. Na dziedzińcu zamku odbywają się liczne koncerty i festiwale, m. in. Święto Soli.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1595